blog post

Mity o domach szkieletowych

Dynamiczny wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym, a także rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa doprowadziły do wytworzenia się nowego trendu – budownictwa prefabrykowanego, którego najważniejsze świadectwo stanowią energooszczędne domy szkieletowe – tzw. kanadyjskie. Nowoczesne budowle, oparte na drewnianym szkielecie niosą ze sobą wiele korzyści – głównie ekonomicznych. Mimo to w naszym kraju wciąż podchodzi się do nich dość nieufnie. W tym artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami, które obrosły wokół domów szkieletowych. Zapraszamy do zapoznania się z zaletami tej technologii.

Domy szkieletowe – zalety

Jedną z korzyści związanych z wyborem budynków szkieletowych jest to, że ich wybudowanie oraz wykończenie trwa zdecydowanie krócej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Cała konstrukcja może zostać postawiona w zaledwie 3 miesiące, bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku. To same zalety! Ponadto mniejszy nakład pracy przekłada się na większą oszczędność finansową.

Druga zaleta związana jest z personalizacją projektu. Domy szkieletowe nadają się do późniejszej rozbudowy, a nawet modyfikacji. Dzięki konstrukcji szkieletowej budynek można dostosować w przyszłości do swoich potrzeb, np. w przypadku powiększenia rodziny. W każdej chwili mogą zostać wymienione instalacje wewnętrzne (hydrauliczne, elektryczne, gazowe) – na nowsze, bardziej wydajne, bez potrzeby ingerowania w konstrukcję obiektu.

Kolejna zaleta dotyczy niskich kosztów eksploatacji. Kanadyjczyki zaliczane są do budynków energooszczędnych – do ich ogrzania potrzeba mniej energii w porównaniu do murowanych obiektów. Ma to związek z przekrojem ścian zewnętrznych, które izolowane są między słupkami oraz od strony zewnętrznej. Dzięki temu dom szkieletowy ma też niską bezwłasność cieplną, ponieważ nie ma potrzeby ogrzewania ścian – ogrzewane jest samo powietrze, a to oznacza niższe zużycie energii związanej z ogrzaniem powietrza.

Domy szkieletowe – mity

Decydując się na tę technologię, powinieneś przede wszystkim zaufać fachowcom, którzy z każdym kolejnym wykonanym projektem przełamują mity dotyczące budownictwa szkieletowego. Jakie?

Dom szkieletowy jest nietrwały – MIT

Najpopularniejszy mit odnośnie do domów szkieletowych dotyczy głównie ich trwałości, solidności, a także odporności na działanie sił natury. Nieprawdą jest, że ekologiczne budynki z drewna są marnej jakości. Przeczą temu zresztą przykłady ze Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Skandynawii, gdzie można znaleźć nawet stuletnie obiekty. Innowacyjne technologie oraz wysokiej klasy materiały budowlane czy wykończeniowe pozwalają zbudować długowieczny dom – niczym nieustępujący tradycyjnym budowlom z cegły. Warto jednak pamiętać, że podstawą jest solidny fundament, a także trwałe mocowania poszczególnych elementów konstrukcji za pomocą specjalnych spoiw.

Domy szkieletowe są nieszczelne – MIT

Wbrew pozorom budynki mieszkalne o drewnianej konstrukcji cechuje wysoki poziom izolacji termicznej oraz akustycznej. Drzwi, okna, a także elementy stropu w domach szkieletowych są odpowiednio izolowane. Wykorzystuje się do tego materiały piankowe, polimerowe i silikonowe, które skutecznie chronią przed wiatrem, parą wodną czy hałasem dobiegającym z innych pomieszczeń lub z zewnątrz.

Wybór projektów jest bardzo ograniczony – MIT

Prawdą jest, że domy szkieletowe mogą być większe i mniejsze, mieć – w zależności od projektu – jedną, dwie, a nawet trzy kondygnacje. Bez problemu można pokryć je elewacją, wzbogacić o przeszklenia, dostawić do nich duży taras, a w przyszłości rozbudować. Aby jednak cieszyć się swoim wymarzonym budynkiem z drewna, warto wybrać ekipę wykonawczą, która ma doświadczenie w przygotowywaniu indywidualnych projektów.

DrewHome.com.pl – cztery kąty na miarę Twoich potrzeb

Marzysz o posiadaniu ekologicznego i energooszczędnego domku z drewna? Możesz go mieć nawet w 3 miesiące od wykonania pierwszych szkiców projektowych. Zapoznaj się z ofertą firmy DrewHome, aby przekonać się, że możliwe jest szybkie zbudowanie solidnego budynku szkieletowego z uwzględnieniem osobistych potrzeb – i to za niewielkie pieniądze. Postaw na nowoczesne rozwiązania architektoniczne i zamieszkaj w swoich własnych czterech kątach.

Zainteresowany domami szkieletowymi?

Oto jak możesz dowiedzieć się o nich więcej:

Zobacz kryjącą się za nimi technologię lub sprawdź naszą ofertę