blog post

Domy szkieletowe – czy mogą być jeszcze bardziej energooszczędne?

Coraz większa popularność obiektów szkieletowych w naszym kraju nie jest dziełem przypadku. Konstrukcje te cieszą się opinią wygodnych, nowoczesnych i ekologicznych. Inwestorzy decydują się na nie również ze względu na znacznie krótszy czas budowy niż w przypadku budynków realizowanych tradycyjnymi metodami. A jak domy szkieletowe prezentują się, jeśli chodzi o energooszczędność? Zobacz!

Energooszczędny dom szkieletowy – jak to możliwe?

Jeden z największych mitów na temat budynków kanadyjskich dotyczył swojego czasu ich rzekomo wysokiego zapotrzebowana energetycznego. Tymczasem, współczesne technologie, doświadczenie wykonawców, w połączeniu z przemyślanymi projektami i odpowiednią jakością zastosowanych materiałów oraz metody ich montażu pozwalają budować energooszczędne domy szkieletowe. Warto w tym przypadku zaznaczyć, że aby obiekt spełniał normy w zakresie energooszczędności, jego roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 70 kWh/m2. Odpowiednio zaprojektowany i zrealizowany dom szkieletowy może charakteryzować się zapotrzebowaniem na poziomie mniejszym niż 15 kWh/m2/rok, spełniając standardy budownictwa pasywnego. Jak to możliwe?

Projekt domu szkieletowego – klucz do energooszczędności

Dwa podstawowe czynniki, pozwalające realizować energooszczędne domy w technologii szkieletowej, to odpowiedni plan oraz właściwe usytuowanie obiektu na działce. Budownictwo pasywne preferuje proste projekty i zwarte bryły, gdyż takie obiekty najłatwiej efektywnie docieplić. Aby maksymalnie wykorzystać naturalne nasłonecznienie oraz energię słoneczną, trzeba zadbać o odpowiednią powierzchnię przeszkleń. Pomieszczenia dzienne: salon, kuchnia, jadalnia czy gabinet należy rozmieścić od strony południowej, gdzie natężenie światła jest największe. Sypialnia, pokój dziecięcy, łazienka, a także pomieszczenia gospodarcze sytuuje się od północy.

Dom szkieletowy to energooszczędna konstrukcja

Aby dom szkieletowy spełniał wymogi w zakresie energooszczędności, ewentualne straty ciepła należy ograniczyć do minimum. W tym celu do budowy musi zostać wykorzystane odpowiedniej jakości drewno, najlepiej czterostronnie strugane. Bardzo ważna jest dokładność montażu wszystkich elementów konstrukcyjnych na placu budowy. Prefabrykowane ściany, stropy, więźba dachowa, muszą być ze sobą połączone z najwyższą precyzją, co wyeliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych, skutkujących stratami ciepła.

Właściwa izolacja domów szkieletowych

Kolejnym krokiem na drodze do budowy energooszczędnego domu szkieletowego jest jego odpowiednie docieplenie. Do izolacji ścian od zewnątrz i wewnątrz najlepiej sprawdzają się płyty z wełny mineralnej (szklanej lub skalnej), lub drzewnej. Ważne jest również zastosowanie szczelnych membran: wiatroizolacyjnej, która chroni konstrukcję przed działaniem warunków atmosferycznych, oraz paroizolacyjnej, która chroni drewnianą konstrukcję przed przedostawaniem się wilgoci z wnętrza budynku.

Alternatywne źródła energii w domach szkieletowych

Czynnikiem wspierającym energooszczędność w domach kanadyjskich jest fakt, iż doskonale współpracują one z nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi, takimi jak:

  • systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja),
  • instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne,
  • pompy ciepła woda-powietrze.

Zastosowanie tego typu rozwiązań pozwala wymiernie obniżyć koszty ogrzewania, produkcji energii czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wszystko to sprawia, że domy szkieletowe generują dla swoich właścicieli oszczędności już od pierwszych dni eksploatacji.

Energooszczędne domy szkieletowe – projekty i realizacja

Wnioski są następujące: budynek szkieletowy może być nie tylko energooszczędny, ale nawet pasywny. Kluczem do osiągnięcia takich parametrów jest jednak dobrze dobrany projekt. Wykonanie obiektu z drewna trzeba powierzyć ekspertom, specjalizującym się w tej technologii. Znajdziesz ich w firmie DrewHome – od lat spełniamy marzenia inwestorów, budując domy szkieletowe. Oferujemy gotowe do realizacji projekty, wieloletnie doświadczenie oraz ekspercką wiedzę. Wiemy, jak stawiać budynki, które łączą w sobie energooszczędność, komfort użytkowania oraz funkcjonalne, ekologiczne rozwiązania. Skontaktuj się z nami już dziś i dołącz do grona zadowolonych właścicieli domów z drewna!

Zainteresowany domami szkieletowymi?

Oto jak możesz dowiedzieć się o nich więcej:

Zobacz kryjącą się za nimi technologię lub sprawdź naszą ofertę