blog post

Dom murowany czy szkieletowy? Wady i zalety obu rozwiązań

Planując budowę wymarzonego domu, pojawia się pytanie, czy zdecydować się na murowany, czy szkieletowy. Każda z tych technologii wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym ma swoje zalety i wady. Jakie konkretnie? Najważniejsze informacje przedstawiamy w poniższym artykule. Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań i podejmij właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!

Budownictwo szkieletowe – trochę statystyki

Coraz więcej firm w Polsce oferuje budowę domów w technologii kanadyjskiej/szkieletowej, w zastępstwie dla konstrukcji murowanych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2015-2020 łączna liczba budynków drewnianych oddanych do użytku wyniosła 3,4 tys. i na przestrzeni analizowanego okresu wzrosła 2,6-krotnie – z poziomu 348 w 2015 r. do 905 w 2020 r. W tym samym czasie powierzchnia użytkowa wzrosła o 174%, z 35,6 tys. m2 w 2015 r. do 97,4 tys. m2 w 2020 r.

Powyższe dane wskazują, że domy szkieletowe zyskują w Polsce na popularności. Taka sytuacja wynika niewątpliwie z zalet technologii kanadyjskiej, w której się specjalizujemy.

Dom szkieletowy – jakie ma zalety?

Najważniejsze zalety, jakie dom szkieletowy oferuje użytkownikom, można podzielić na trzy kluczowe kategorie korzyści: finansowo-ekonomiczne, techniczno-technologiczne oraz aranżacyjno-wykończeniowe. W poniższej tabeli szerzej omawiamy wszystkie plusy.

Korzyści z budowy domu w technologii szkieletowej na tle konstrukcji murowanej:

Korzyści Charakterystyka w porównaniu z domem murowanym
Finansowo-ekonomiczne
 • Niższe koszty budowy, przy podobnych parametrach,
 • większe oszczędności w eksploatacji,
 • większa energooszczędność.
Techniczno-technologiczne
 • Szybkość realizacji inwestycji,
 • dobra izolacja termiczna i akustyczna,
 • całoroczny cykl budowlany,
 • trwała i solidna konstrukcja.
Aranżacyjno-wykończeniowe
 • Węższe ściany oferują więcej przestrzeni,
 • możliwość dowolnego wykończenia, dopasowania do indywidualnych preferencji inwestora,
 • łatwość modernizacji, rozbudowy, przebudowy.

Powyższe dane wskazują, że domy o konstrukcji szkieletowej mają wiele zalet. Jak każda technologia, ta również jednak ma swoje wady.

Domy w technologii szkieletowej – wady

Specjaliści z branży wskazują na następujące mankamenty:

 • niski stopień bezwładności cieplnej, wynikający z faktu, że dom drewniany szybko się nagrzewa, ale też i wychładza,
 • metoda kanadyjska wymaga bardzo dobrej znajomości zasad tej technologii, dużej kultury technicznej i dokładności, przez co trudno o doświadczonych fachowców,
 • ustawiczny wzrost ceny drewna – z danych GUS wynika, że w ostatnim roku wzrosły aż o 15%.

W Polsce tak naprawdę niewiele firm potrafi dobrze budować w systemie szkieletowym zgodnie z arkanami sztuki budowlanej, dlatego warto postawić na doświadczonego wykonawcę, który ma już za sobą wiele realizacji.

A może jednak dom murowany?

Dla inwestora indywidualnego jedną z podstawowych zalet domu murowanego jest większa dostępność do gotowych projektów architektonicznych. Również wybór wykonawcy jest łatwiejszy. Warto także wspomnieć o trwałości budynków murowanych, które są odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Jednak nie znaczy to, że konstrukcje szkieletowe są mniej wytrzymałe. Udowodniła to w ostatnim czasie trąba powietrzna w Czechach.

Wśród najważniejszych mankamentów tego typu budownictwa w porównaniu z technologią kanadyjską należy wskazać przede wszystkim większy koszt, wyższe koszty eksploatacji, dłuższy czas budowy i trudności w późniejszej rozbudowie.

Postaw na doświadczonego wykonawcę

Jak brzmi odpowiedź na tytułowe pytanie: dom murowany czy szkieletowy? Wszystko zależy od preferencji inwestora. Niewątpliwie w ostatnich latach w budownictwie mieszkaniowym w Polsce obserwuje się wzmożone zainteresowanie wykorzystaniem surowców przyjaznych środowisku. Stosowanie metody kanadyjskiej ma wiele zalet i mało wad. Jeżeli rozważyłeś wszystkie za oraz przeciw i jesteś zainteresowany budową wymarzonych czterech katów w technologii szkieletowej, zapraszamy do kontaktu!

Zainteresowany domami szkieletowymi?

Oto jak możesz dowiedzieć się o nich więcej:

Zobacz kryjącą się za nimi technologię lub sprawdź naszą ofertę