Planując budowę wymarzonego domu, pojawia się pytanie, czy zdecydować się na murowany, czy szkieletowy. Każda z tych technologii wykorzystywanych w budownictwie mieszkaniowym ma swoje zalety i wady. Jakie konkretnie? Najważniejsze informacje przedstawiamy w poniższym artykule. Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań i podejmij właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!
Coraz więcej firm w Polsce oferuje budowę domów w technologii kanadyjskiej/szkieletowej, w zastępstwie dla konstrukcji murowanych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2015-2020 łączna liczba budynków drewnianych oddanych do użytku wyniosła 3,4 tys. i na przestrzeni analizowanego okresu wzrosła 2,6-krotnie – z poziomu 348 w 2015 r. do 905 w 2020 r. W tym samym czasie powierzchnia użytkowa wzrosła o 174%, z 35,6 tys. m2 w 2015 r. do 97,4 tys. m2 w 2020 r.
Powyższe dane wskazują, że domy szkieletowe zyskują w Polsce na popularności. Taka sytuacja wynika niewątpliwie z zalet technologii kanadyjskiej, w której się specjalizujemy.
Najważniejsze zalety, jakie dom szkieletowy oferuje użytkownikom, można podzielić na trzy kluczowe kategorie korzyści: finansowo-ekonomiczne, techniczno-technologiczne oraz aranżacyjno-wykończeniowe. W poniższej tabeli szerzej omawiamy wszystkie plusy.
Korzyści z budowy domu w technologii szkieletowej na tle konstrukcji murowanej:
Korzyści | Charakterystyka w porównaniu z domem murowanym |
Finansowo-ekonomiczne |
|
Techniczno-technologiczne |
|
Aranżacyjno-wykończeniowe |
|
Powyższe dane wskazują, że domy o konstrukcji szkieletowej mają wiele zalet. Jak każda technologia, ta również jednak ma swoje wady.
Specjaliści z branży wskazują na następujące mankamenty:
W Polsce tak naprawdę niewiele firm potrafi dobrze budować w systemie szkieletowym zgodnie z arkanami sztuki budowlanej, dlatego warto postawić na doświadczonego wykonawcę, który ma już za sobą wiele realizacji.
Dla inwestora indywidualnego jedną z podstawowych zalet domu murowanego jest większa dostępność do gotowych projektów architektonicznych. Również wybór wykonawcy jest łatwiejszy. Warto także wspomnieć o trwałości budynków murowanych, które są odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Jednak nie znaczy to, że konstrukcje szkieletowe są mniej wytrzymałe. Udowodniła to w ostatnim czasie trąba powietrzna w Czechach.
Wśród najważniejszych mankamentów tego typu budownictwa w porównaniu z technologią kanadyjską należy wskazać przede wszystkim większy koszt, wyższe koszty eksploatacji, dłuższy czas budowy i trudności w późniejszej rozbudowie.
Jak brzmi odpowiedź na tytułowe pytanie: dom murowany czy szkieletowy? Wszystko zależy od preferencji inwestora. Niewątpliwie w ostatnich latach w budownictwie mieszkaniowym w Polsce obserwuje się wzmożone zainteresowanie wykorzystaniem surowców przyjaznych środowisku. Stosowanie metody kanadyjskiej ma wiele zalet i mało wad. Jeżeli rozważyłeś wszystkie za oraz przeciw i jesteś zainteresowany budową wymarzonych czterech katów w technologii szkieletowej, zapraszamy do kontaktu!
Oto jak możesz dowiedzieć się o nich więcej:
Zobacz kryjącą się za nimi technologię lub sprawdź naszą ofertę