blog post

Dlaczego warto budować domy szkieletowe?

Dawniej były one nieco demonizowane, bo niewiele osób tak naprawdę wiedziało, czym są. Dziś jednak domy szkieletowe cieszą się dużą popularnością, bo pod wieloma względami mają przewagę nad tradycyjnym budownictwem. Dla wielu inwestorów są wręcz jedynym właściwym kierunku do własnego, wolnostojącego obiektu mieszkalnego. Dlaczego warto postawić na dom w technologii szkieletowej? Sprawdź w dzisiejszym artykule!

Czym jest dom szkieletowy?

Zanim poznasz zalety płynące z korzystania z takiego rozwiązania, warto dowiedzieć się, czym ono w ogóle jest. Choć technologia ta zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, wciąż dla wielu osób jest nieznana I może stanowić zagadkę.

Dom szkieletowy to budynek, którego konstrukcja opiera się – jak sama nazwa wskazuje – na szkielecie z drewna. Między jego elementami wykonuje się izolację termiczną, a następnie zabudowuje ściany tak, by uzyskać gotowy obiekt. Jego elewacja może być wykończona drewnem lub pokryta tynkiem. Inwestor ma dużą swobodę w wyborze finalnego wyglądu.

Oczywiście są to obiekty całoroczne, które pozwalają na komfortowe i bezpieczne przebywanie w budynku także zimą – a właściwie dopiero wtedy odkrywa najważniejsze zalety (o tym w dalszej części).

Niska cena to nie jedyna oszczędność

Zdecydowanie największą zaletą tego typu budownictwa są niskie koszty. Domy szkieletowe pozwalają zaoszczędzić nawet kilkanaście procent w porównaniu do inwestycji w tradycyjne, murowane odpowiedniki o podobnych parametrach. Dzięki temu na ich postawienie może sobie pozwolić większa liczba osób. Niższa cena nie oznacza jednak słabszej jakości! Jak przekonasz się dalej, jest wręcz przeciwnie.

Są to konstrukcje trwałe, zapewniające przyjemne i bezpieczne warunki do życia. Olbrzymim plusem jest ich estetyczny wygląd, który można dowolnie zaprojektować. Klienci, którzy marzą o tym, by ich dom w technologii szkieletowej wyglądał jak klasyczny – murowany, mogą zdecydować się na otynkowanie. Z kolei miłośnicy naturalnego piękna mogą pozostać przy drewnianej elewacji. Ich przewagą w tym zakresie jest także węższy przekrój ścian zewnętrznych, co zawsze sprawia lepsze wrażenie.

Szybka budowa

Tego typu budownictwo jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do własnego nowego mieszkania. Najczęściej powtarzanym atutem tej technologii jest krótki czas realizacji potrzebny na postawienie budynku, ocieplenie, wykończenie i umożliwienie korzystania z niego. Takie obiekty najczęściej są gotowe po trzech, maksymalnie czterech miesiącach od rozpoczęcia prac. W porównaniu do budynków murowanych jest to nawet kilkukrotna oszczędność czasu.

Nie musisz czekać na odpowiednie warunki atmosferyczne

Warto wiedzieć, że dom szkieletowy powstaje przede wszystkim poprzez tzw. prace suche (poza wylaniem fundamentów). Dlatego może być budowany niemalże o każdej porze roku. Nie pojawia się konieczność czekania na odpowiednią pogodę, by pewne elementy mogły dobrze wyschnąć. To bardzo duży plus. Plany inwestorów nie są uzależnione od czynników, na które ekipa budowlana nie ma wpływu. Każdy, komu zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się „na swoje”, powinien rozważyć skorzystanie z tej technologii.

Powiększa Ci się rodzina? W domu robi się ciaśniej? To nie problem!

Konstrukcje tego typu można rozbudowywać w dowolnej chwili. To duża przewaga szkieletowego budownictwa nad tradycyjnym. Dzięki temu raz zbudowany dom, nie musi mieć definitywnie ostatecznej formy. W przypadku powiększenia się rodziny można bez trudu dostawić nowe pomieszczenia, które zapewnią optymalne warunki dopasowane do nowej sytuacji.

Zimą nie zmarzniesz

Sporo osób martwi się, że ich dom nie zapewni komfortu termicznego w przypadku mroźnej zimy. W przypadku tej technologii nie ma potrzeby się tym przejmować. Domy w technologii szkieletowej są ocieplane wysokiej jakości wełną mineralną. Jest ona umieszczana między elementami podtrzymującymi konstrukcję. Dodatkowo mają dwie warstwy folii: wiatroizolację i paroizolację, co znacznie redukuje przenikanie chłodu z zewnątrz. Co więcej, wnętrze tego typu domu szybko się nagrzewa, bo nie ma potrzeby nagrzewania ścian, dlatego zimą nie tylko nie zmarzniesz, ale także zaoszczędzisz na ogrzewaniu, którego będziesz zużywać mniej.

Buduj z fachowcami

Niezwykle ważne jest, by stawiać na współpracę z fachowcami. Dom szkieletowy musi być bardzo dokładnie wykonany, żeby uniknąć nieszczelności i rozchodzenia się połączeń konstrukcyjnych. Dlatego sprawdź naszą ofertę. Od lat stawiamy obiekty, które stworzyły dla naszych klientów komfortowe warunki do życia!

Zainteresowany domami szkieletowymi?

Oto jak możesz dowiedzieć się o nich więcej:

Zobacz kryjącą się za nimi technologię lub sprawdź naszą ofertę